Srdečně zveme na putovní výstavu Etnografického ústavu Moravského zemského muzea, která vznikla za podpory nadačního fondu Hellenika z Brna „Dva životy, dvě kultury, dvě země. Řekové na českém území od 2. poloviny 20. století do současnosti“.
Součástí výstavy je také stejnojmenný dokument, který na letošním 22. ročníku přehlídky muzejních filmů Musaionfilm v Muzeu Jana Amose Komenského v Uherském Brodu získal hlavní cenu ČERNÝ JANEK. Trailer k dokumentu naleznete na našem Facebooku.
Na filmu i výstavě, v němž je využita také metoda orální historie, se podílela naše dlouholetá členka Jana Poláková.
V roce 1948 našlo na území tehdejšího Československa útočiště před občanskou válkou okolo 13.000 uprchlíků z Řecka, dospělých i dětí. Původně dočasně plánovaný pobyt se jim vývojem politických událostí v Řecku prodloužil o několik desetiletí, některým dodnes. Přesto, že Řekové nebyli chápáni jako národnostní menšina, dostali možnost udržovat a rozvíjet některé prvky vlastní kultury, na druhou stranu ale podléhala komunita českým vlivům. Jakmile to dovolily podmínky v Řecku, většina uprchlíků a jejich potomků se vrátila do vlasti. Proč ale někteří z nich zůstali zde? Jak prožívali jako děti útěk z válečné vřavy? Jak se sžívali se zcela cizím prostředím? Udržují dnes Řekové prvky původní kultury nebo jsou zcela asimilováni do české společnosti? Která země pro ně představuje domov? Na tyto a podobné otázky odpovídá putovní výstava vytvořená Etnografickým ústavem Moravského zemského muzea a nadačním fondem Hellenika z Brna. V případě zájmu o se prosím obracejte na Vangelise Lioliose z nadačního fondu Hellenika (hellenika@email.cz).