O nás

Česká asociace orální historie (COHA) je zapsaný spolek založený za účelem podpory a prezentace vědeckých výzkumů a projektů realizovaných za využití metody orální historie. Vznikl na popud orálně-historických badatelů a badatelek na 14. mezinárodní konferenci orální historie (International Oral History Association Conference) konané v Sydney v červenci 2006, kde v panelové diskusi o národních asociacích padl dotaz na možné vytvoření národní asociace také v České republice. Neuplynulo ani půl roku a tato myšlenka se díky velkému ohlasu z řad zainteresované odborné i laické veřejnosti stala skutečností. Asociace byla oficiálně založena 8. ledna 2007 na ustavujícím valném shromáždění. Členové a členky jejich statutárních a revizních orgánů se metodě věnují již řadu let. COHA je členem International Oral History Association a Rady vědeckých společností ČR  (1. 11. 2017 došlo k inkorporaci Českého národního komitétu orální historie do COHA).

Orální historie

Orální historie jako jedna z metod historiografie je součástí kvalitativního výzkumu a její nezastupitelnost je zřejmá zejména tam, kde je řada tradičních pramenů z různých důvodů nepřístupná nebo byla zničena; v tomto případě je často jediným zdrojem informací o určité historické události. Proto má tato metoda svůj specifický význam právě pro výzkum společností ovládaných totalitními režimy, kde neexistuje pluralita pramenů a kde převažují písemné dokumenty státní a stranické provenience, které navíc zaznamenávají jen takové události, jež jejich původci považovali ze svého hlediska za významné. V období systémových změn se jak rozpadající nebo nově vznikající instituce příliš nestarají o zabezpečení a archivování dokumentů vzešlých z jejich činnosti. Některé klíčové události tak písemné dokumenty vůbec nezachycují. K vyplnění této mezery přispívají vzpomínky a vyprávění pamětníků a pamětnic (tj. přímých účastníků či účastnic), které pomáhají rozšířit faktografickou základnu a spolu s ostatními prameny slouží k analýze a interpretace historických faktů. Získávání faktů však není hlavní prioritou orální historie, tou je samotný subjekt rozhovoru a jeho individuální sdělení, osobní prožitky, rozhodování ve složitých i každodenních situacích, osobní motivace atd.

Důvody vzniku

Na 14. mezinárodní konferenci v Sydney byla hojně diskutována úloha orální historie ve vědeckém výzkumu soudobých dějin, přičemž bylo poukázáno také na mnohá úskalí, která výzkum na počátku 21. století ohrožují: politicky nekorektní a aktivistické přístupy ve prospěch „viditelných“ či „vítězných mocenských skupin“ a především neetické „zacházení“ s narátory a narátokami (dárci příběhu), které odporuje jak normám American Oral History Association nebo American Anthropological Association. V tomto ohledu byla několikrát zmíněna především úloha médií. Ta se sice v mnoha případech na metodu orální historie odvolávají, v zásadě ji však mohou v některých případech, kdy je motivem honba za senzací nebo neznalost tématu, vážně poškodit. Další hrozbou, která byla na konferenci zmíněna, je paradoxně obrovské množství nashromážděného materiálu (díky digitální technice), které nebude nikdo schopen interpretovat (nejdůležitější součást orální historie). Tento materiál bude také snadno manipulovatelný, neboť bude pořízen na nejrůznější odborné úrovni, bez znalosti zásad orální historie, historického kontextu apod. Národní asociace a především pravidelné mezinárodní konference takového rozsahu a významu by tak měly přispět ke zvýšení zájmu o využívání orální historie ve vědeckém výzkumu nejen v České republice, ale i v dalších zemích bývalého „východního bloku“.

Hlavní cíle

a) vytvoření metodických pravidel a návodů pro využití orální historie ve vědeckém výzkumu za účelem „chránit“ ji před nevědeckým používáním;
b) důsledné dodržování etického kodexu výzkumu vedeného metodou orální historie;
c) pomoc nově vzniklým institucím a informování o nových projektech, publikacích a konferencích;
d) vedení informačního webového portálu k problematice orální historie;
e) „odkazové“ propojení dosud existujících archivů svědectví pamětníků a pamětnic o nedávné minulosti.

Členství

Členem či členkou asociace se může stát jednotlivec či instituce po zaplacení členského příspěvku, předložení doporučení od dvou stávajících členů/členek a po schválení přihlášky výkonným výborem. Více informací naleznete v sekci Připojte se k nám!